Bio

PIOTR RODOWICZ   


                          
Studiował w Jazz Mobile School w Harlemie u Reggie Workmana w Nowym Jorku w latach 1981-83. Ukończył wydział instrumentalny klasa kontrabasu w Berklee College Of Music w Bostonie w 1990 r. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzowym w 2005r.
Współzałożył  kwartret In Tradition, z którym zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce ’84 - Francja; koncerty i nagrania dla Polskiego Radia.

W Bostonie w czasie studiów w latach 1987-92 współpracował z następującymi muzykami: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek.
Po powrocie w 1993r. do Polski gra m.in. z Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Adamem Kawończykiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Krzysztofem Herdzinem, Maciejem Strzelczykiem, Tomaszem Filipczakiem.
W 1995 r. założył kwartet Mingus Mingus, w którym grali: Robert Majewski, Maciej Sikała i Kazimierz Jonkisz. Zespół nagrał album, który otrzymał najwyższą ocenę Jazz Forum oraz zagrał liczne koncerty m.in. na Jazz Jamboree 95.
W 1996r. założył kwartet Tribute To Monk, w którym grali: Krzysztof Herdzin, Zbyszek Brzyszcz i Kazimierz Jonkisz. Nagranie zdobyło wysokie oceny Jazz Forum.
Założył 10 osobowy Zespół „Przyjaciele” w którym grali m.in.: Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Bogdan Hołownia, Janusz Skowron, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz, Michał Miśkiewicz. W 1997r. nagranie bardzo wysoko ocenianego albumu.
W 1998r. powstał album Aby Żyć z własną muzyką do autorsko opracowanego i recytowanego poematu etycznego Prorok - Khalil Gibran’a.
W 1999r. współzałożył The World String Trio w składzie: Maciej Strzelczyk - skrzypce, Krzysztof Woliński - gitara. Trio licznie koncertowało w wielu krajach, festiwale m. in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Budapest, Kuwejt.
Nagrania płyt: Grappelling - 1998r., Live in Rabarbar - 1999r., Live in Kiev - 2000r., 2002r. - wspólnie z pianistą Jarosławem Małysem i Maciejem Strzelczykiem płyty Jazz Ballads for Trio oraz Komeda Kameralnie.

W 2002r. założył zespół Przyjaciele, z którym, wraz z Tomaszem Filipczakiem wyprodukował nagranie pt. Jan Paweł II - Inspiracje. W nagraniu
udział wzięło 28 czołowych polskich muzyków, wśród których znaleźli się m.in.: Tomasz Filipczak, Tomasz Szymuś, Paweł Winiszewski,
Kazimierz Jonkisz, Mariusz Fazi Mielczarek, Robert Majewski, Paweł Perliński, Krzysztof Woliński, Zbigniew Jaremko.
Opracował autorsko fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, które recytują Krzysztof Kolberger i Ksawery Jasieński.
Od 2002r. komponuje muzykę do filmów dokumentalnych dla TVP, w tym do 2 letnia serii pt. Dziękujemy za Solidarność.
W 2003r. założył Peter Pan Trio o zmiennym składzie, poświęcone polskiej muzyce w wersji latin jazz.
W 2006r. wraz z Tomaszem Filipczakiem i zespołem Przyjaciele nagrał i wyprodukował płytę Seweryn Krajewski Smooth Jazz, która okazała się
wielkim sukcesem i otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV.
Nieprzerwanie od 1992r. jest wykładowcą unikalnego Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w
Warszawie przy ul. Bednarskiej, który współzałożył z Henrykiem Majewskim.